Jižní Korea a Hyu Jong

Jižní Korea není plná jen moderních technologií, její druhou tvář obvykle turisté poznají jen velmi letmo. Jedná se o tajuplné buddhistické chrámy, které jsou schovány ve vnitřku korejské země.
Stačí sednout na vlak a vyrazit od všudypřítomných neonů do hor, které v Koreji nikdy nejsou daleko. Takto jsem se vypravoval i já, když jsem v Koreji žil. Moje hledání klidného prostředí v místních klášterech, ale bylo ještě o něco složitější, jelikož jsem pátral po cizincích – mniších. Těch v Koreji není mnoho.
Je to až neuvěřitelné, ale jsou mezi nimi i Češi. Ty jsem se rozhodl všechny navštívit. To sice všechno vypadá krásně a jednoduše, ale tak tomu není. Domluvit se se samotnými mnichy nebyl problém, ale dostát i celkem striktním mnišským pravidlům bylo náročnější.
Nejzajímavější asi byl můj kontakt s Hyu Jong, která pobývá v tréninkovém klášteře. V tu dobu, kdy jsem ji mohl navštívit, byla zrovna v prvním semestru, kdy mají nejpřísnější režim, který zahrnuje i omezený kontakt s vnějším světem. Nakonec, když se nám podařilo se po emailu domluvit, zbývalo ještě dostat oficiální povolení od představeného kláštera.
V Koreji je zvykem, že se jedná přes nějakého prostředníka. To bylo nutné i kvůli jazykové bariéře. Musel jsem odjet do jiného kláštera, ze kterého kontaktovali její výcvikový klášter s prosbou. To pro mě byla celkem jednoduchá část, horší to měla Hyu Jong. Musela jako prvačka poprosit nějakou druhačku, která zase poprosila někoho dalšího, aby se zeptala představené jejich kláštera. Hierarchie je přísná a ona to nemohla udělat přímo. Všichni Korejci jsou moc vstřícní, a tak to dobře dopadlo. Bylo nám vyhrazeno pár hodin na rozhovor. Úkol vymyslet, jak se dostat na druhou stranu doprostřed hor, se po tomto domlouvání jevil jako velmi lehký. Za neustálého dorozumívání se rukama a nohama a ukazování lístečků s různými jmény to bylo jen lehce komplikované. Nakonec po roce návštěv a zaujatostí tímto světem jsem sám sobě slíbil, že se musím vrátit a natočit dokument.
Ten klid mě neustále přitahoval.

Celý příspěvek ve Studentské sekci: Studentská sekce