Posvátné místo v indické Vradži

Vradža je historická oblast v indických státech Uttarpradéš, Rajasthan a Haryana a představuje posvátné poutní místo pro Vaišnavy, jelikož se v tomto místě kdysi narodil a prožil své mládí Kršna. Místní kultura je tak neoddělitelně spojena s náboženstvím – vaišnavizmem, který za nejvyššího pána uctívá Kršnu. Kršna se zde zjevil ve své původní podobě jako syn pastýře. Jako malé dítě rozbíjel hrnce jogurtu a čerstvého másla a rozdával jejich obsah svým přátelům – opicím. Když byl trochu starší, začal chodit spolu se svými vrstevníky pást telata. Čas od času byla tato pastevecká idyla narušena nějakým démonem zaslaným Kamsou. Když Kršna trochu vyrostl, tajně se v lesích setkával s gopi, krásnými pasačkami krav. V 16 letech pak odešel z Vradže, a už se tam nikdy nevrátil.
Atmosféra Vradže je úžasná. I když se zde stále staví nové budovy či silnice a přibývají turisté, atmosféra zůstává stále stejná, a to zejména v malých vesnicích. V ulicích se procházejí krávy a projíždí zde vozy tažené voly. Kráva je zde považována za matku, protože krmí lidi svým mlékem. A mléko představuje projev lásky. Zvířata zde nejsou zabíjena, protože jsou to stejné duše jako my, jen v jiném těle.
Ženy (gopi) ve Vradži pořad nosí sárí a přenáší věci na hlavě. Dělají koláče z kravského hnoje, které pak suší je na slunci a používají jako palivo pro vaření. Každá rodina má doma svoje vlastní božstva, se kterými má každý své osobní vztahy. V historii Vradže existuje hodně příběhů o tom, jak božstva, o které se rodiny starají s láskou, ožijí. Dokonce i zdejší ptáci, stromy a květiny byli v minulosti svatými sádhu (svatí, kteří se zřekli veškerého majetku). Mnozí lidé se v okolí dotýkají stromů a prosí je o splnění zbožných přání. Říká se, že je velký úspěch, když se duše zrodí v této zemi, i kdyby se zrodila stéblem trávy. Na ulicích je ovšem také možné potkat mnoho „falešných“ sádhu, kteří pouze žebrají o peníze od turistů.
Srdcem Vradže je posvátné jezero, které má magické schopnosti – pokud se v něm omyjete, můžete dosáhnout konečného cíle života a najít božskou lásku. Proto každý poutník i turista jezero s posvátnou úctou obchází a opatrně se v něm koupe čekajíc na nalezení tohoto cíle života. I vy to na své cestě po Indii můžete vyzkoušet.

Studentská sekce