Rise Against: To, že nemůžeme změnit všechno, neznamená nepokusit se změnit vůbec nic

Rise Against je hardcore/punková skupina z Chicaga, která již řadu let prostřednictvím energických melodií, chraplavých až roztrhaných vokálů a ostře vybroušených textů, vysílá světu zprávu, rozléhající se do všech jeho stran: „Dost apatii a cynismu! Jsou zde problémy, kterým bychom měli věnovat pozornost. Týkají se nás, všichni můžeme něco změnit!“ Rise Against není jen hudební skupina, ale také příběh lidí, kteří se rozhodli přestat nečinně přihlížet a být architekty aktivního snažení za lepší svět. Vyzdvihují ignorovaná témata, snaží se vytvářet dialogy, aktivně podporují mnoho projektů a neziskových organizací. Jejich muzika je přímým prostředkem odrážející jejich aktivismus. Sami nabízí své názory, všímají si dění ve společnosti, dotazují politiky. Namísto nekonečné popularity nebo bohatství potom doufají v jediné, že zasáhnou alespoň několik myslí z mnoha.

Příběh kapely Rise Against začíná na konci 90. let v Chicagu u frontmana Tima McIlratha, jakožto stálé duše kapely. Právě on je autorem všech textů a také se z něj stal v podstatě mluvčím kapely. Narodil se v Indianapolis roku 1978, jako dítě navštěvoval katolickou školu, kde byl terčem posměšků díky různobarevnosti očí, tzv. heterochromii. V teenagerovských letech kromě zájmu o muziku také velmi rád četl – ve svých patnácti letech se dostal k dílům George Orwella – 1984, Aldouse Huxleyho – Konec civilizace, nebo Raye Bradburyho – 451 stupňů Fahrenheita, které se spolu s další četbou staly inspirací jeho pozdější tvorby. Všechny tyto knihy popisují totalitní světy, kde je jedinec považován za pouhé kolečko ve stroji. Nejprve bral díla za výborné dystopické příběhy, později si však začal uvědomovat jasné paralely mezi dystopií a realitou ve které žije.

Pro Tima byly inspirací klasické punkové kapely, například Black Flag, později začátkem 90. let alternativní skupiny jako Nirvana a další. To ovšem platilo převážně do té doby, než objevil chicagskou hardcorovou scénu. Ta na něj měla obrovský vliv. Bylo to právě zde, kde prvně slyšel muziku, fungující jako prostředek předání myšlenek a idejí na změnu. Hudba v podání místních skupin nevelkých jmen, ale o to silnějších a výbušnějších poselství, v něm vyvolala zájem dát se na aktivní cestu. Cítil, že má co říct, s vidinou širokého potenciálu tohoto média.

Kořeny Rise Against spočívaly v undergroundové muzice plné energie se snahou hrát a něco změnit. S postupem času si však čím dál více všímají dění ve společnosti kolem sebe. Začínají vnímat velké problémy dnešního světa – sociální, environmentální i politické a s nimi spojené velké množství ignorovaných témat. Toto vnímání se pak postupně odráží v jejich textech. Snaží se naplnit muziku něčím víc, dát jí širší smysl. Rise Against se tak stávají prostředkem, který za pomoci muziky překračující veškeré hranice, aktivně poukazuje na nepohodlná témata, otvírá opomíjené dialogy a snaží se probudit apatickou společnost.

Po druhém albu Revolutions Per Minute a třetím Siren Song of the Counter Culture, kde je hlavním tématem období života vytváření si vlastní identity, zda být součástí mainstreamové kultury či jít proti ní, vychází v roce 2006 zlomová deska The Suffer and The Witness. Právě na této desce již Rise Against jasně ukazují, co od svých písní a kariér chtějí. Velmi silně zde rezonují problémová témata našeho světa a už název alba evokuje jeho obsah. Poukazuje na skutečnost, že z důvodu volného toku informací v naší společnosti, jsme svědky velkého množství utrpení: války, chudoba, hlad, ničení životního prostředí. McIlrath vidí album jako položenou otázku posluchačům: „Nyní jste toho svědkem. Nemůžete nad tím jen zavřít oči. Co se s tím rozhodnete udělat?“ Texty odrážejí nejen celospolečenská témata s nastíněnými názory kapely, ale také aktivitu jejích členů ohledně daných témat. Například texty Prayer of the Refugee, nebo Ready to Fall, který reprezentuje podporu organizace PETA (organizace za práva zvířat). Všichni členové skupiny jsou vegetariány a dlouhodobě tuto organizaci aktivně podporují.

Videoklip k tomuto singlu, obsahující záběry znečišťování životního prostředí a jeho dopady, tání ledovců, odlesňování, záběry z velkochovů nebo lovu, byl vůbec prvně zveřejněn právě na oficiálních stránkách organizace PETA. Podpora zvířecích práv a životního prostředí, ale rozhodně není jedinou aktivitou skupiny.

Aktivně se účastní například tématu imigrace, kde podporují neziskovou organizaci FLORENCE PROJECT pomáhající přistěhovalcům (bezplatné právní služby atd.). Společně také podporují „smysluplnou“ imigrační reformu. Dále věnují pozornost lidským právům v mnoha jiných směrech – práva žen, svoboda slova, homofobie. Angažují se také například ve snaze přivést převážně mladé lidi k volbám. Všem svým aktivitám a mnoha dalším tématům k diskuzi přímo věnují sekci na oficiálních stránkách skupiny.

Rise Against poukazují na lidsko-právní témata, pobízejí posluchače k zamyšlení. V kontextu s těmito činnostmi si však silně uvědomují velice tenkou linii, mezi kázáním, ve smyslu tohle je jediná cesta, tak to musí být, a sdílením svých názorů a myšlenek, ve které věří.

Posledním příkladem je singl Make It Stop (September’s Children) z nejnovějšího alba Endgame. Píseň společně s videoklipem odráží problematiku homofobie, k níž se skupina dostala zcela náhodně – díky dopisu jejich fanynky, která se jim s velkou obavou přiznala, že je lesba. Pro Tima to byl tehdy šok. Donutilo ho to podívat se do zrcadla, kdo jsou jako kapela. Uvědomil si, že rocková scéna téma homosexuality převážně ignoruje. Nahrávku a videoklip poté kromě rozhovorů s fanoušky ovlivnily i tragické události v září 2010, kdy byla v USA ve všech titulcích k nalezení zpráva o vlně sebevražd dospívajících homosexuálů kvůli šikaně na škole. Rise Against nejen že vystoupili proti ignoranci, ale také se připojili k projektu IT GET’S BETTER, který ve videu prezentují.

Ač mají Rise Against stále jiskru menší undergroundové kapely, stejně tak vyprodávají obrovské plochy a promlouvají ke stále většímu a vzdálenějšímu publiku. Přestože mnoho lidí v České republice o nich nikdy neslyšelo, dá se nesměle říct, že Rise Against jsou jednou z nejvýraznějších punkrockových hudebních skupin jednadvacátého století. Již několikrát byla možnost vidět Rise Against u nás na živo, a věřte, že to je obrovský zážitek. O dalším koncertu v ČR zatím není rozhodnuto.