Když propojíme Vilnius, Rigu a Tallinn – hlavní města Lotyšska, Litvy a Estonska – vznikne vzdálenost přibližně 600 km, a právě na této trase se v podvečer 23. srpna 1989 drželo za ruce v jeden okamžik přibližně 2 miliony lidí. Jak a proč se tomu tak stalo? Vše začalo paktem Ribbentrop-Molotov, který nejprve uvrhl tyto země pod…
Byline: Jan Procházka
U jednoho stolu za polovic
Že by gastronomie mohla pomáhat při řešení konfliktů? Originální nápad, jak zlepšit vzájemné vztahy mezi Izraelci a Palestinci, měl izraelský podnikatel Kobi Tzafir v izraelském městě Kfar Viktin. Dosáhnout lepšího soužití mezi Izraelci a Palestinci se rozhodl pomocí hummusu, kaše z cizrny a sezamu. Pokud totiž na toto jídlo společně zajdou Žid a Palestinec, dostanou…
Vytvořit více a přitom šetrněji
Mezinárodní agentura pro energii na jaře přinesla důležitou a nadějnou zprávu, která tvrdí, že poprvé po 40 letech došlo k alespoň zastavení nárůstu oxidu uhličitého produkovaného energetickým průmyslem. Pro přesnost to není úplně poprvé, ke stejnému stavu došlo i v letech 1980, 1992 a 2009. Ovšem v těchto letech došlo celosvětově k poklesu hrubého domácího…
Nejdřív Jalta, potom Krym
Jan Procházka Zdá se, že poloostrov Krym bude mít opět zcela zásadní roli pro již tradiční rozdělení východu a západu. Poprvé tomu tak bylo před 69 lety, kdy se na jihu Krymského poloostrova, ve městě Jalta, odehrála konference Spojených států amerických, Velké Británie a tehdejšího Sovětského svazu. Právě zde došlo k rozhodnutí o vytvoření demarkační…
O značkách „Bio“ a „Made in China“
Jan Procházka V dnešní době je neustále řešena kvalita a původ potravin. Stejná pozornost však již není upřena na pracovní podmínky lidí, kteří vyrábějí spotřební zboží, např. elektroniku. Při nákupu masa, mléka či vajec nás často zajímá země původu a také kvalita daného produktu. Naopak při nákupu počítače, mobilního telefonu či televize příliš nepřemýšlíme, v…