Na podzim jsem byla oslovena několika lidmi, kteří se ptali, zda bych se k nim nechtěla připojit a pomoci tak lidem v uprchlických táborech. Sami už za sebou měli několik návštěv uprchlických zařízení v České republice, kde viděli, co všechno je třeba změnit, aby zde lidé mohli žít alespoň trochu důstojně. Samozřejmě, že pro změnu hlavních, největších problémů je výchozím rozhodnutí vlády, ovšem poznali také, že některé věci mohou změnit sami.
Mezi svými přáteli znali mnoho lidí, kteří s jejich myšlenkou pomoci souhlasí a rozhodli spojit síly. Nejlepším způsobem, jak lidi propojit, se ukázala být skupina na sociální síti, a tak vznikla facebooková skupina s názvem Pomoc uprchlíkům v zařízeních.
Hlavním cílem skupiny je tedy propojení lidí, kteří jsou ochotni osobně jezdit a pomáhat lidem v uprchlických zařízeních. Dobrovolníci se mohou zapojit prostřednictvím dotazníku, ve kterém uvedou, jak mohou pomoci. Postupně se tato iniciativa začala propojovat s dalšími skupinami a organizacemi se stejnými cíli, například skupinou Dobrovolníci na pomoc uprchlíkům v detenčním zařízení Bělá-Jezová, OPU (tedy Organizace pro pomoc uprchlíkům), nebo iniciativa Hlavák.
Díky propojení dalších skupin a jednotlivců, tak vznikla organizovaná síť dobrovolníků, kteří pomáhají v zařízeních v České republice, ale i v zahraničí.
Pomoc poskytují v oblastech volnočasových aktivit pro děti, tlumočnictví, právního poradenství, psychosociální pomoci, duchovní služby, pedagogické pomoci i podpoře dobrovolníků (ve formě školení či supervizí).
Pokud ani Vám není situace uprchlíků lhostejná, můžete se rovněž připojit. Pokud nemůžete pomoci osobně, je možné poskytnout i neméně důležitou materiální pomoc. Mnoho dalších informací o pomoci a možnosti zapojit se naleznete přímo ve facebookové skupině Pomoc uprchlíkům v zařízeních.
Celý příspěvek ve Studentské sekci: Studentská sekce
Náhledový obrázek: http://www.ceskatelevize.cz