Studijní obor Hospodářská a kulturní studia jsem zvolila z důvodu jedinečného propojení humanitních a ekonomických předmětů, které nabízí širokou škálu profesního uplatnění. V rámci studia jsem se nejen seznámila s předměty, z jejichž obsahu čerpám dodnes, ale zprostředkovalo mi také mnoho volitelných studijních aktivit. Zúčastnila jsem se projektu Pestrá Evropa, díky kterému jsem si vyzkoušela, jak zajímavý a obohacující může být terénní výzkum. Základy dokumentaristiky mi ukázaly, že natáčení a střih nemusí být nutně výsadou studentů na FAMU a ERASMUS v Rakousku mě přesvědčil, že není důvod bát se studia cizích jazyků. Postupem času mne začala lákat práce v neziskovém sektoru a tímto směrem jsem zaměřila také svou bakalářskou práci. Po ukončení studia jsem nejdříve pracovala ve státní správě jako projektová manažerka projektů financovaných ze strukturálních fondů EU. Po dvou letech jsem odjela na roční studijní stáž do Indonésie a následně začala pracovat jako koordinátorka humanitárních a rozvojových projektů pro neziskovou organizaci ADRA.
V rámci své práce často využívám poznatky nabyté z hodin antropologie, teorií etnicity, základů náboženství a samozřejmě také z ekonomie a účetnictví. Pracovní náplň spočívá v psaní projektových žádostí ve spolupráci s partnerskými organizacemi v zahraničí a následné koordinaci projektů. Jedná se buďto o humanitární projekty vzniklé v reakci na akutní humanitární potřebu (například z důvodu válečného konfliktu či přírodní katastrofy) nebo projekty rozvojové, které se snaží přispět k sociálnímu a ekonomickému rozvoji dané země. Pokud je žádost úspěšná, projekt koordinuji po celou fázi implementace, s čímž se pojí také časté zahraniční cesty (pokud zrovna není nějaká celosvětová pandemie…). Mými kolegy jsou lidé různých národností, vyznání a kultur a i díky vystudovanému oboru HKS jsem schopná orientace v odlišném kulturním prostředí.
Aktuálně mám na starosti projekty v Indonésii, Myanmaru, a Nigeru, v předchozích letech v Moldávii, na Ukrajině či v Etiopii. Díky těmto projektům bylo možné opravit domy poničené zemětřesením v Indonésii, vybavit nemocnice zasažené válečným konfliktem na Ukrajině, zlepšit přístup ke vzdělání vnitřně přesídlených uprchlíkům v Myanmaru a mnoho dalšího. Celý výčet aktivit si můžete přečíst na našich stránkách https://adra.cz/.
Přeji všem současným i budoucím studentům HKS, aby se nebáli využít veškerých možností, které jim studium nabízí a aby jim pomohlo nalézt uplatnění, která je bude bavit a naplňovat.



Oslava dne nezávislosti na indonéské ambasádě



Na ostrově Sulawesi s příjemci pomoci během monitorovací cesty



Sběr dotazníků při výzkumu