Hana Smýkalová
English version: HTML
Oblast Olivenza, která zahrnuje stejnojmenné město a okolní obce, byla v minulosti předmětem dlouhých sporů mezi Španělskem a Portugalskem. Od 13. století patřilo území Portugalcům. Po porážce v Pomerančové válce[1], kdy španělské síly roku 1801 obsadily oblast Olivenza, spadá pod Španělsko.
Město Olivenza se nachází v autonomním společenství Extramadura a má něco málo přes deset tisíc obyvatel. Toto klidné městečko leží nedaleko hlavního města Badajozu a zdá se, že je turisty nedotčené. Stejně jako u ostatních regionů je hustota obyvatel nízká. Olivenza také patří mezi Pueblos Blancos, takzvaná bílá města, což jsou na bílo obarvené vesnice. Tato bílá barva chrání proti slunci a odráží teplo. Tyto vesničky lze vidět po celém Španělsku, zejména v Andalusii. Pro tuto oblast, kde je málo srážek, je typické pěstování obilovin, oliv a vinné révy.
Obyvatelé města Olivenza mluví jak španělsky, tak portugalsky nebo portugalsky alespoň rozumí. V místním domě kultury se vyučují hodiny portugalštiny. Starší generace používá také dialekt oliventino, který nese jak španělská, tak portugalská slova. Mladí lidé ale portugalsky už tak moc neumí, jejich spojení je hlavně se Španělskem.
Portugalská minulost se projevuje jak v architektuře, tradicích, svátcích, tak v portugalské kuchyni nebo portugalském hudebním stylu fado. I zde se například slaví Svatojánská noc nebo Svatý týden jako ve Španělsku, ale v portugalském stylu. Dalším festivalem, který pochází ještě z doby, kdy Olivenza patřila pod Portugalsko, je Santa Lucía, který se slaví na jaře.
Obrázek 1 – Portugalská architektura, zdroj: vlastní
Obyvatelé se spíše podobají Portugalcům, lidé jsou klidnější, a ne tak hluční jako ve Španělsku. Býčí zápasy, velmi oblíbenou španělskou tradici, zde nepodporují a zabití býka je stejně jako v Portugalsku zakázané. Ovšem odpolední siesta se zde dodržuje jako ve Španělsku a úderem třetí hodiny je město prázdné.
Místní kulturní sdružení Além Guadiana se snaží uchovat jedinečnou sociálně-kulturní identitu na území Olivenza a zároveň podporovat soužití se Španělskem. Jejich cílem je podpora portugalského jazyka, hudby, tradic a rozvíjení přátelství s Portugalskem. Také vláda Extremadury podporuje portugalské dědictví, kdy se například v červnu slaví den Portugalska.
Obyvatelé Olivenzy mohou získat dvojí občanství, španělské i portugalské. Tohoto privilegia využívají více mladí lidé, protože v tom vidí výhodu při hledání zaměstnání v Portugalsku a portugalsky mluvících zemích. O portugalské občanství mohou požádat ti občané, kteří se narodili ve městě Olivenza nebo jsou potomky těch, kteří se zde narodili.
Sdružení Além Guadiana má také zájem o to, aby bylo vše v portugalštině (rádio, televize, noviny). Dochází tak postupně ke změnám, kdy jsou některé reportáže z poloviny v portugalštině nebo jsou v místním muzeu názvy jak ve španělštině, tak v portugalštině. Etnografické muzeum ukazuje život obyvatel předtím, než se oblast stala španělskou. Město Olivenza má pro ulice dva názvy a ten portugalský je pro místní obyvatele více známý a používaný.
Obrázek 2 – Dvojjazyčný název ulice, zdroj: vlastní
Obyvatelé Olivenzy se považují jak za Španěly, tak za Portugalce. Situace je bez konfliktů a perfektně jim vyhovuje, že mají identitu a kulturu španělskou i portugalskou. Cítí se tak výjimeční. Říká se, že ženy z Olivenzy jsou dcerami Španělska a vnučkami Portugalska. Portugalský vliv je zde hodně znát, ale ještě než město opustím, je slyšet tiše hrát kytaru, typický zvuk právě pro Španělsko.
[1] Ozbrojený konflikt mezi Španělskem a Portugalskem. Vojska španělského království, které bylo spojencem Francie, zaútočila s podporou Francouzů na Portugalsko. Ve válce zvítězilo Španělsko a získalo kromě města Olivenza i Almeidu.