Pavel Hanuš
Jižní Korea se každý rok v listopadu kompletně zastaví, aby mohlo více než 650 000 středoškolských studentů složit státní závěrečnou zkoušku. Jedná se o zkoušku schopností studovat na vysoké škole, která je nutná pro přijetí na nejprestižnější univerzity v zemi. Jeden den v roce kvůli tomu veřejná doprava znásobí pravidelný počet spojů, aby pomohla studentům včas dorazit do testovacích center. Naopak úřady, firmy či burza otevírají o hodinu později. Proč? Aby silnice byly co nejlépe průjezdné pro veřejnou dopravu přeplněnou nervózními studenty.
Během poslechové části zkoušky z angličtiny jsou dokonce zakázané vzlety a přistávání letadel, aby studenty nerušil žádný hluk. I policie ten den pomáhá. Místo pronásledování a vyšetřování zločinců zřídí dočasnou pojízdnou výpomoc pro ty, kteří potřebují odvézt do zkušebních center služebními vozy. Dokonce i armáda zastaví svůj jinak velmi tvrdý výcvik. Hluk musí redukovat všichni.
Zatímco většina firem zastavuje své výrobní pásy, aby bylo možné ubytovat studenty mířící do testovacích center, jeden typ podnikání zažívá prudký růst. „Jelikož máme velmi mnoho studentů, kteří žádají talisman, musel jsem zavést rezervační systém. Už je plně obsazen“, říká v rozhovoru majitel obchodu s talismany a amulety Lucky Charms. Každý student touží po troše té boží pomoci. V tento den nikdo nechce riskovat. Rodiče doufají, že amulet přidá jejich dětem štěstí a amulety nakupují za silně přemrštěné ceny. Vždyť na akademický úspěch je v Jižní Koreji kladen mimořádný důraz.
Výsledek této zkoušky může zlomit nebo proměnit ve skutečnost sny každého mladého Korejce. Nejvyšší skóre v testu garantuje zaměstnání v jedné z nejprestižnějších korejských univerzit. Po absolvování těchto škol to pro dané šťastlivce znamená práci v civilní správě, nebo u mezinárodní firmy jako Samsung, Hyundai či Daewoo. Výsledky testů mohou ovlivnit i vyhlídky na manželství. „Lépe se vdáš,“ říkají rodiče svým dcerám před testem.
Tento extrémně konkurenční vzdělávací systém se v uplynulých letech dostal pod tlak. Nutnost uspět ve škole klade na děti silný tlak, nutí některé z nich strávit roky každodenním, více jak 14 hodinovým studiem. To vše jen aby uspěli v závěrečné zkoušce. Někteří z těch, kteří u zkoušky neuspějí, páchají sebevraždu. V roce 2011 to dokonce byla nejčastější příčina úmrtí ve věku mezi 15 až 24 lety.
Rozhodně ale nečekejte, že by tu byly nějaké známky zmírnění. Nátlak na mladého Korejce zůstává stejný.
Článek byl zpracován na základě autorova ročního výzkumného pobytu autora v Jižní Koreji a podle článku Agely Eriky Kubo „South Korea holds its breath for exam time“.
Zdroj fotografie: http://blog.aclipse.net/teach-in-Korea/