Jakub Kratochvíl
Bretonci jsou původem Keltové. Jejich kultura se v mnoha ohledech neliší od té francouzské, jelikož Bretaň je součástí Francie. Mluvit bretonsky bylo přitom po dlouhou dobu na státní úrovni zcela zakázáno a na místní úrovni byl jazyk významně potlačován.
Po příjezdu do Bretaně spatříte keltské symboly téměř na každém kroku. Bretaň totiž poslední dobou prochází obdobou našeho národního obrození. Děti od předškolního věku až do 11 let se učí mluvit bretonsky ve školách s názvem „skol diwan“ Pokud budou chtít pokračovat ve studiu na tomto druhu „národní“ školy, tak v Bretani existuje celkem šest navazujících škol. Šest je poněkud malé číslo, pokud si uvědomíte, že Bretonců žije ve Francii asi 3 miliony, což představuje téměř 5 % populace. Ovšem těch, kteří mluví bretonsky, se odhaduje na cca 250 000. Tento ohromný rozdíl v používání jazyka způsobilo hlavně aktivní potlačování bretonštiny, které probíhalo od 19. století až do 60. let minulého století.
Bretonské školy učí stejné předměty jako běžné francouzské školy s tou výjimkou, že většina výuky probíhá v bretonštině. Další drobné rozdíly najdeme například ve výuce historie, kde se dává větší důraz na historické události v Bretani.
Bretaň má velmi bohatou historii, a jak to tak bývá, i zde nalezneme mnoho legend a pověstí. Jejich asi nejznámější legendou, která ovšem bývá mylně připisována Britům, je legenda o králi Artušovi a Merlinovi. Tato bretonská legenda není ovšem jediná. Všichni jistě znáte pohádku o Sněhurce. Ta má také kořeny v Bretani.
Velmi silným odvětvím bretonské kultury je hudba, která je podobná keltské hudbě, jakou můžeme znát například z Irska nebo Skotska. Tuto hudbu v Bretani hrají kapely, kterým se říká „bagad“. Mají až 50 členů a hrají na „bombard“, tradiční bretonský hudební nástroj podobný velké píšťale. Tyto kapely se každoročně předvádějí na největším festivalu keltské hudby, který se koná pravidelně na začátku srpna ve městě Lorient. Během našeho výzkumu v Bretani jsme navštívili festival Bagad de Vannes – na záznam z vystoupení kapel se můžete podívat zde.
Zdroj fotografie: http://www.pohadkar.cz/pohadka/snehurka-a-sedm-trpasliku/